Intarzia papa

Intarzia, ahogy én csinálom. Az Iparművészeti kategóriába tartozó faintarzia táblaképek készítésének egyéni módja.

Csiszolás -tisztítás.

Csak akkor kezdjük az intarziát tisztítani, ha a ragasztás csontszáraz. Ne siessünk, mert a nem kellően keményedett ragasztás miatt, a tisztítás során tönkretehetünk egy-egy lemezdarabot, és akkor most ugorhatunk, a „javítás" fejezetre!
A szerszámok között nem említem, de a tisztítás során jó szolgálatot tesz egy gyalukés. A hagyományos kézi gyalu késére gondolok. A képre ragadt papír és ragasztószalag eltávolításához vizes rongyot használjunk. Simogassuk vele végig a teljes táblát, a felázó papírdarabokat pedig távolítsuk el. A rongyot ne vizezzük újra be. Addig dörgöljük a ragasztószalagokat, amíg azok hajlandók engedni. Ha már nem igen válik le, akkor fogjuk a gyalukést és óvatos, kissé a húzás irányába döntve kaparjuk le vele a papírt. Majd újra rongyozzuk - kaparjuk, amíg az összes papírt el nem távolítottuk. Ha celluxot használtunk, annak eltávolításánál ügyeljünk, mert a ragacs szálakat téphet ki.
Ha nagyobb alapra ragasztottunk, akkor a gyalukéssel húzzunk -óvatosan- csíkot a kép szélén kívül, kikaparva onnan az enyvet. A citlingelés előtt durva csiszolópapírral óvatosan -simogassuk végig a képet, eltávolítva az apró papír és enyv darabokat. Rögzítsük a táblát, ha nem áll módunkba, akkor legalább azt biztosítsuk, hogy fixen nekitámasszuk valaminek, úgy hogy a citlinget végig tudjuk tolni a képen. Fél kézzel nem lehet citlingezni. A citlinget két kézre fogva -hüvelykujjunk a szerszám közepét támassza- kb. 15-20 fokos szögben előre döntjük, és toljuk. A szerszám éle apró forgácsokat fog lehántani. Óvatosan, de határozottan toljuk. Időnként ujjunk közzé fogva tisztítsuk meg az élét.
Ha tiszta a kép, vegyük szemügyre. Keressük meg a hibákat. Ujjainkkal óvatosan simogatva fel tudjuk ismerni a rosszul ragadt „szücsös" helyeket. A kiesett, kitisztított hiányosságokat pótoljuk, szücsös részeket leragasszuk. A durva „retusálást" most végezzük el.
A csiszolásnak csak akkor kezdjünk neki, ha a táblánk száraz. Tehát ha a tisztításnál rongyoztunk, akkor hagyjuk pár órát száradni. A vizes fába a csiszolópapír mély csíkokat húz, amit nem tudunk javítani. Gondoljuk csak meg - a lemezünk csupán 0,6 mm vastag. Minden fölösleges csiszolás koptatja a képet.
Csiszolás előtt ne vágjuk méretre a táblát. A méretre vágott tábla csiszolása nagyobb figyelmet igényel a széleknél.  Két rétegű lakkozás, - olajozás után vágjuk méretre. A felvitt lakkréteg és olaj biztosítja, hogy az élre ragasztásnál kicsorduló enyv nem ragad a képre.
Csak csiszoló fával csiszoljunk. Minél durvább papírral csiszolunk annál óvatosabban, annál kisebb erővel tegyük. Citlingezés után igazából nincs szükség durva csiszolásra. Ha javítottunk is, a citling megfelelőbb lehet. Ha nem a tisztításkor citlingezünk, akkor citlingezés előtt nedves ruhával dörzsöljük végig a képet. A nedvesség hatására a fa szabad szálai megemelkednek, amit a citling lehántol.
A finom csiszolás közben végezzük el a „finom" retusálást, és utána ne portalanítsuk a képet. A csiszolás után olajozzuk be a táblát. Az olajozást pamut ronggyal végezzük. A rongy közepébe öntsünk olajat -vagy a közepét mártsuk bele-, és vastagon nyomot hagyva, körkörösen dörzsöljük át a táblát. ( a rongyot hosszú ideig használhatjuk, szükségtelen cserélni -feltételezve, hogy másra nem használjuk).


Tovább->Intarzia Lakkozása


fejlec.jpg




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 4
Heti: 50
Havi: 175
Össz.: 63 175

Látogatottság növelés
Oldal: Intarzia Csiszolás
Intarzia papa - © 2008 - 2024 - inarzia.hupont.hu

A Hupont.hu weboldal szerkesztő segítségével készült. Itt Önnek is lehetséges a weboldal készítés.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »