Intarzia papa

Intarzia, ahogy én csinálom. Az Iparművészeti kategóriába tartozó faintarzia táblaképek készítésének egyéni módja.

Javítás (restaurálás)

Az előző fejezetekben már szóba került ez a fejezet. Azokat a javításokat fogom itt taglalni, amely a már „kész" képen kell - lehet végezni. A kép tulajdonképpen a ragasztáskor van kész.
Az összevágáskor még nincs kész, hisz bármikor „könnyen" változtathatunk rajta.
A csiszoláskor, illetve lakkozáskor a „retusálás" kifejezést használtam. Itt kerül sor arra, hogy taglaljam, mit lehet még hozzátenni a vágáshoz.
Megpróbálom technológiai sorrendben felsorolni az eseteket, ahogyan azokat -akárhány eset van - sorrendben el kell végezni.
A restaurálás valójában javítás, tehát külön nem fogom taglalni, esetenként viszont - mivel a technológiai sorrendet fogom használni, a restaurálásnál természetesen nem egészen ez a sorrend. Ott is csupán annyi a különbség, hogy először a lakkréteget kell eltávolítani. Mivel azonban azt nem javaslom kezdőknek, aki odáig eljut, már tisztába van -kell lennie- a technológiai sorrenddel.


Ragasztási hibák:

Javításnál mindég vastagabb enyvet használunk, az élragasztáshoz hasonlóan.

Friss ragasztás után az ujjainkkal simogatva a képet, a levegős, nem ragadt részek más hangot adnak. Leírása szinte lehetetten, de nem ördöngös dolog észrevenni, ez a „szücs". Előfordulhat azért, mert ott szennyezett az alap, hiányosan kentünk fel az enyvet, - ezek mind triviális hibák, könnyen elkerülhetők, de az elsőnek említett esetet nehéz konkretizálni, és javítani is. A szücs ott keletkezhet leghamarább, ahol a ragasztószalagok vastag csomót alkottak és a prés nyomása nem érvényesült.

Friss ragasztás javítása:
1. A szücs egyszerű javítása. Melegítsük meg a kalapácsot, de csak kb. 50 fokra (kézbe fogva forró, de elviselhető), egy nedves rongyot illesszünk a szücsre és a kalapácsot - fokával- helyezzük rá ~10-20 másodpercig, majd vegyük le a rongyot, és a kalapács élével finoman rájboljuk. A kalapácsot minimum a melegített részen mozgassuk. Nagyobb felületek esetén (az már nem is szücs hanem „suszter", -ez meg egy vicc!) a kalapács oldalát használjuk melegítésre! Simogassuk addig, amíg a kalapács kihűl. Addigra az enyvnek ragadni kell. Ha nem ragad, lásd a 2.-es pontot. 

2. Hiányos ragasztó.

A szücs javítását enyvvel végezzük. Nedvesítsük meg a foltot, hogy a fa felpuhuljon. Ha a folton van vágási hézag, késünkkel óvatosan emeljük meg, -ha nincs, akkor egy „ferde" vágással - szálirányba hasítsuk be és a késsel emeljük meg.  A hézagba gyufaszállal, vagy vékony lemezcsíkkal tegyünk enyvet. Jó bőven, minél többet. A teljes folthoz hozzá kell tudnunk férni. Ha kell, készítsünk több rést a folton. Ha feltöltöttük enyvvel, akkor vizes ujjal nyomkodva dörzsöljük szét az enyvet, - majd rájboljuk le óvatosan, ügyelve, hogy a fölösleges enyv a hézagokon kinyomódjon. A kinyomott enyvet vizes ruhával töröljük le.

Ha nem ragad, akkor próbáld a 3 pontot.

3. Szennyezett a ragasztott lemez. Ragasztószalag, vagy más szennyezés miatt az enyv nem szívódott be a lemezbe. Puhítsuk fel a lemezt (nedvesítés, kalapáccsal történő melegítés).  Az egész foltot ki kell emelni. Teljes lemezdarabokat a vágási hézag mentén vágjuk meg és emeljük ki. A nem teljes lemezdarabot, úgy vágjuk ki, hogy a vágás csak szálirányban történhet. Tehát szálirányban a teljes lemezdarabot hosszába ki kell vágni. !!!! Ha a lemezdarab nagy - a szücs pedig kicsi, akkor úgy kell kivágni a szücsöt, hogy az „új" vágási hézag csíkjai nem tegyék tönkre magát a képet (pl. fogazottan).
- Ha ez nem lehetséges, de esetlegesen új képelem beillesztésével megoldható, akkor „durva retussal" új elemet kell a folt helyére tenni. 
A kiemelt lemezdarabokat vizsgáljuk meg, ha nem találjuk a szennyeződést, akkor újra kell vágni az adott lemezdarabot, és azt beragasztani.
Mindenesetre azért érdemes az alapot ellenőrizni, nem az e a szennyezett.
Új lemezt, ragasztás előtt nedvesítsük be. A kiemelt lemezdarabokat, egyenként, vastag enyvvel rájboljuk a helyére. Úgy szervezzük, hogy nagy valószínűséggel, az utolsó darab nagyobb lesz, mint ahova illeszteni akarjuk. Természetesen nem erőltetjük be, hanem szépen a szükségesre megvágjuk.

4. A szücs keresésekor, - vagy már hamarább tömör puklit, kidudorodást találhatunk. Vastagon felvitt enyv esetén a prés nem tudja kinyomni a fölösleget, enyvet, ezért az a kisebb ellenállási helyeken felpúposodik. Puhítsuk fel a lemezt, vágjunk rést a folton -ferde vágással- melegítsük fel a kalapáccsal, majd rájboljuk ki a fölösleges enyvet.

Restauráláskor hagyjuk békén a tömör puklikat, mert nem tudhatjuk, mi okozza, és csak nagyobb kárt okozhatunk.

Restaurálás:

A fabútorok nem szeretik a vizet, és nem szeretik a közvetlen napfényt, és a túl száraz környezetet sem. Tehát az intarziát ne tegyük ki víznek, ne tegyük nyirkos helyiségbe, és lehetőleg ne tartsuk olyan lakrészbe, ahol a tűző nap éri. Időnként - pl. nagytakarításkor, amikor a portörlés is esedékes- paraffin olajos ronggyal töröljük át. Az olaj lassan elpárolog belőle, és ettől elveszti a színét, - azon kívül cserepesre szárad. Semmi esetre se törölgessük a kereskedelembe kapható agyonreklámozott bútorfényekkel, bútorápolókkal. Sokkal egyszerűbb, és biztos megoldás -olcsóbb is- a jól bevált paraffin olaj. 
A fizikailag sérült táblák javítását nem kívánom részletezni.

A napégette repedezett lemezű - egyébként épp képek is a fentihez tartoznak.
A kifakult, színehagyott táblákat viszont - amennyiben nitróval van lakkozva- nem problémás újralakkozni.

Ha erős napfény érte a táblát, szálkásódást érezhetünk, ha ujjbeggyel végigsimítjuk. Nyirkos pamut ruhával terítsük be és nyomogassuk rá. Hagyjuk rajta egy-két órát, majd a nyirkos ruhával óvatosan töröljük át. A szálkáknak akkora el kell tűnnie, a gyapotrongynak simán kell csúsznia rajta. Ha mégsem, akkor citlinggel óvatosan toljuk le a szálkákat. Ha bordásnak érezzük ne citlingezzük, bízzuk szakemberre.
Finom -használt- csiszolópapírral gyengén csiszoljuk át. Azután lásd a lakkozást. 

Restaurálásnál a szücs javítását mindég enyvvel végezzük. Távolítsuk el a lakkot, majd lásd a 2 pontot.

Ha az élszélezés sérült, cseréljük le, vagy javítsuk ki. A kép sérült elemeit is kicserélhetjük a „javítások"-ban leírtak szerint, ha csak a lemez sérült és nem az alap. Az alap sérülésének javítását bízzuk szakemberre.


Tovább->Még valami


fejlec.jpg




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 14
Tegnapi: 4
Heti: 67
Havi: 192
Össz.: 63 192

Látogatottság növelés
Oldal: Intarzia Javitás-Restaurálás
Intarzia papa - © 2008 - 2024 - inarzia.hupont.hu

A Hupont.hu weboldal szerkesztő segítségével készült. Itt Önnek is lehetséges a weboldal készítés.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »